چگونه برای استارت آپ خود سرمایه گذار جذب کنیم؟

نوشته‌های تازه

۲۱
مهر

چگونه برای استارت آپ خود سرمایه گذار جذب کنیم؟

۱۰ راه جذب سرمایه گذار برای کسب و کار

یک کارآفرین باتوجه به ایده و موقعیت مکانی خود می‌تواند این شانس را داشته باشد که استارت‌آپ خود را به چندین  سرمایه‌گذار معرفی کند.  

به عنوان یک کارآفرین در اولین قدم باید از اجرایی بودن ایده خود مطمئن شوید. پس از آن تیم خود را تشکیل دهید و محصول ایده و خلاقیت خود را تولید نمایید. درانتها به‌منظور ارائه ایده خود به مصرف‌کنندگان، وجود یک سرمایه‌گذار خوب نیز از مؤلفه‌های ضروری به شمار می‌رود.

این سرمایه‌گذار می‌تواند کسی باشد که در زمینه مشابه تجارت شما کار می‌کند و کسی که بتوانید با او به یک توافق‌نامه معقول برسید که مناسب همه طرف‌های درگیر باشد.

این سرمایه‌گذار می‌تواند کسی باشد که زمینه کاری او مشابه حوزه کسب‌وکار شما باشد. به‌گونه‌ای که با او به توافق‌نامه‌ای برسید که برای دو طرف قرارداد مناسب و معقول باشد. 

یک سرمایه‌گذار خوب، بدون تحقیق کافی و آگاهی کامل از همه جوانب یک طرح کسب‌و‌کار -که واقع‌بینانه تنظیم شده است- پیدا نمی‌شود. زمانی‌که در فکر افزایش سرمایه شرکت خود هستید، لازم است راهکارهایی را برای پیدا کردن سرمایه‌گذار فرشته* و سرمایه‌گذار خطرپذیر در نظر داشته باشید.

*سرمایه‌گذاران فرشته افرادی هستند که حاضرند در ازای شراکت در کسب‌و‌کار و استفاده از منافع تجارت شما، سرمایه‌گذاری کنند.

در ادامه ۱۰ راهکار برای جذب سرمایه‌گذار در استارت‌آپ‌ها مطرح می‌شود:

۱- ارتباط با مراکز تدریس کسب‌و‌کار و دانشگاه‌ها

با نزدیک‌ترین مراکز آموزشی یا دانشگاه‌هایی که در حوزه تجارت و کسب‌و‌کار فعالیت ‌می‌کنند و برای توسعه استارت‌آپ‌ها طرح‌های حمایتی برگزار می‌کنند، در تماس باشید. بعضی از این مراکز، شبکه‌ای گسترده از سرمایه‌گذاران قدرتمند در اختیار دارند. با این مراکز درباره منابعی که می‌توانند در اختیار شما قرار دهند، مذاکره کنید.

۲- ایجاد شبکه و ارتباط با دوستان و بنیان‌گذاران در حوزه‌ کاری استارتاپ

زمانی‌که کسب‌وکاری را راه‌اندازی می‌کنید، سعی کنید با دیگر فعالان این حوزه در ارتباط باشید و از تغییرات و رویدادهای تازه مطلع شوید. همچنین اگر بنیان‌گذاران دیگری را در حوزه کسب‌و‌کار خود می‌شناسید که در فرآیند جذب سرمایه موفق بوده‌اند،  با آن‌ها در ارتباط باشید و توصیه‌هایشان را به‌کار گیرید.

بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار‌های خاصی مانند برنامه‌های کاربردی بیوتکنولوژی، برنامه‌های کاربردی مسافرت و سایر برنامه‌های کاربردی تلفن همراه درحال ‌توسعه محصول هستند. به دلیل همین ماهیت تکنولوژیکی کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاران تمایل دارند که سایر کسب‌و‌کار‌ها را برای سرمایه‌گذاری از طریق شبکه‌های ارتباطی پیدا کنند. بنابراین نسبت به شبکه‌های ارتباطی در حوزه تجارت خود هوشیار باشید. با تحقیقی که بر روی شبکه‌های ارتباطی موجود انجام می‌دهید، می‌توانید سرمایه‌گذاران فرشته‌ای را که بر روی فیلد کاری شما فعالیت می‌کنند، پیدا کنید. پس از آن با سرمایه‌گذاران موردنظر خود ارتباط برقرار کرده و  کسب‌و‌کارتان را برای آن‌ها شرح دهید.

۳- استفاده از سایت های جذب سرمایه‌گذار

استارت‌آپ‌ها برای تامین مالی و دسترسی به سرمایه‌گذاران کسب‌وکار خود، می‌توانند از وب سایت‌هایی همانند بانی‌چی در ایران و سایر وب سایت‌های مشابه خارجی استفاده نمایند.  و از طریق آن‌ها سرمایه‌گذاران حوزه فعالیت خود را راحت‌تر پیدا کنند. سایت‌های جذب سرمایه‌گذار با ساختاری نوین این امکان را فراهم می‌کنند تا صاحبان کسب‌وکارهای نوپا، ایده‌های خود را معرفی و بازاریابی نمایند. علاوه بر این با آگهی جذب سرمایه‌گذار و ارائه اطلاعات لازم، فرصتی را فراهم می‌کنند تا سرمایه‌گذاران، متناسب با اهداف خود برای سرمایه‌گذاری در یک یا چند استارت‌آپ تصمیم‌گیری کنند.

۴- حضور در اجتماع کارآفرینان

شاید اولین کاری که بعد از انتشار محصول پروژه باید انجام داد این است که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل لینک دین و فیس‌بوک و حضور در رویدادهای حوزه فن‌آوری، هر چه بیشتر با افرادی در حیطه کاری خود و بنیان‌گذاران دیگر آشنا شده، گفتگو کنید، از صحبت‌ها و تجربیات آن‌ها استفاده کنید و در مواقع لازم تجربیات خود را در اختیار سایر صاحبان ایده و بنیان‌گذاران قرار دهید. وقتی با دیگر صاحبان ایده ارتباط برقرار می‌کنید، می‌توانید روابط قوی‌تری بسازید تا با کمک با آن‌ها پروژه را به نتیجه برسانید.

۵- ثابت کنید آماده بازار هستید

زمانی که آماده ارائه شرح کسب‌وکار (Pitch) به سرمایه‌گذاران هستید، لازم است کسب‌و‌کار و شرکت شما حضور گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشته باشد. نمونه اولیه محصول شما باید درست کار کند و نشان دهد که آماده ورود به بازار است. به‌منظور متقاعد کردن سرمایه‌گذاران، میبایست ثابت کنید  که برای محصول شما بازار خوبی وجود دارد.

مدل کسب‌و‌کار (Business Plan) خود را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که با اعداد و ارقام و محاسبه، قادر به متقاعد کردن سرمایه‌گذاران هستید. هر چه یک سرمایه‌گذار احساس کند علاوه بر ریسک سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، میبایست ریسک بیشتری را متحمل شود، تمایل کمتری به سرمایه‌گذاری خواهد داشت. درنتیجه به منظور

ایجاد یک اطمینان نسبی برای سرمایه‌گذاران، شفافیت و صحت در اطلاعات حرف اول را می‌زند.

۶- لیست سرمایه گذاران کسب و کار حوزه فعالیت خود را تهیه کنید

فهرستی از سرمایه‌گذاران تهیه کنید. بهتر است این فهرست شامل گروه‌های زیر باشد:

  • سرمایه‌گذارانی که با نگرش و اهداف شما نزدیک هستند.
  • سرمایه‌گذاران خطر‌پذیری (VC) که حاضر به سرمایه‌گذاری در پروژه شما هستند یا محتمل است که بخواهند سرمایه‌گذاری کنند.

با سرمایه‌گذاران لیست خود در تماس باشید و از ایده‌های خود با آن‌ها صحبت کنید. نظرات آن‌ها را جویا شوید و حتماً از توصیه‌های آن‌ها در شرح کسب‌و‌کارتان استفاده کنید.

۷- نقش مربیان و راهنما (mentor) را جدی بگیرید.

قبل از شروع جستجو برای پیدا کردن سرمایه‌گذار، لازم است با مربیان و مشاوران صنعت مربوطه مشورت کنید. یک مشاور یا مربی خبره با توجه به تجربیاتش و شناختی که از شما – به‌عنوان بنیان‌گذار- و شرکت شما دارد، در مسیر رشد کسب‌و‌کار کمک شایانی می‌کند.

این مربیان می‌توانند خودشان کارآفرین موفقی باشند یا کارشناسان سرمایه‌گذاری و افراد دارای نفوذ درزمینه‌ی کاری شما محسوب شوند. چنین افرادی می‌توانند با توجه به تجربیاتشان درباره سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه‌گذار دید بهتری به شما بدهند.

۸- پیوستن به برنامه‌های شتاب‌دهنده

معمولاً شرکت‌های سرمایه‌گذاری، دانشگاه‌ها و مراکز  تأمین مالی که به‌عنوان شتاب‌دهنده فعالیت‌  دارند، می‌توانند کمک قابل‌توجهی به فرآیند جذب سرمایه داشته باشند. اگر چه در بعضی از این برنامه‌های شتاب‌دهنده، جو رقابتی زیادی حاکم است اما معمولاً به نتایج مطلوبی منتج می‌شود.

علیرغم آنکه مذاکره و مباحثه با سایر کارآفرینان و صاحب‌نظران شاید هفته‌ها و ماه‌ها به طول بیانجامد، اما   فعالیتی بسیار مهم و مفید است. برنامه‌های شتاب‌دهنده یک راه موثر برای ملاقات با سایر بنیان‌گذاران و مشاوره با افراد خبره در صنعت است. بعضی از شتاب‌دهنده‌ها در روز ارائه  نسخه آزمایشی و در حضور سایر سرمایه‌گذاران، اقدام به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار مربوطه می‌کنند.

۹- ارائه بهترین خدمات به مشتریان

در کسب‌و‌کاری که هدفش ارائه خدماتی مشخص به مشتریان است، علاوه بر برخورد مؤدبانه با مشتریان، صبر و حوصله در پاسخگویی  به کاربران برای رفع مشکل امری بسیار مهم است و باید همواره به دنبال رفع موانع برای ارائه خدمات به مشتریان بود.

این مورد سبب افزایش رضایت سرمایه‌گذاران خواهد شد. زیرا سرمایه‌گذاران به نحوه پاسخگویی شرکت‌ها به مشتریانشان توجه ویژه‌ای دارند. پس برای جلب رضایت سرمایه‌گذاران میبایست  توانایی خود را در این حوزه ثابت کنید تا سرمایه‌گذاران در مقایسه با سایر رقبا روی شما حساب ویژه‌ای باز کنند. درواقع باید مشتریان را یکی از ارکان جذب سرمایه و افزایش ارزش استارت‌آپ خود در نظر بگیرید.

۱۰- نسبت به تغییرات انعطاف پذیر باشید

تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت و تغییر است؛ در نتیجه شما هم  نباید از این قافله  عقب بمانید. باید نسبت به تغییرات سریع صنعت و تکنولوژی، فعال و منعطف باشید تا کسب‌و‌کارتان مطابق به زمان و شرایط پیشرفت کند و بروز باشد. با وجود این‌که لازمه راه‌اندازی یک کسب‌وکار، داشتن برنامه و نقشه راه مشخص است؛ اما تا جایی که امکان دارد از طرح‌های کسب‌و‌کار ثابت، برای مدت زمان طولانی بپرهیزید. هر لحظه نیاز بازار و تغییرات آن را رصد کنید و محصول و خدمات خود را برای مشتریان خود بروز و جذاب نمایید.

سرمایه‌گذاران، به استارت‌آپ‌هایی توجه  دارند که در مسیر رسیدن به موفقیت، عملکرد پویایی داشته و منطبق با شرایط حرکت می‌کنند.  انعطاف در برابر تغییرات، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جذابیت ویژه‌ای ایجاد کند.

در پایان

استارت‌آپ‌ها زمان بسیاری  را از بنیان‌گذاران خود می‌گیرند؛ اجرا و پیاده‌سازی آن‌ها نیاز به کار و مطالعه زیاد دارد و علاوه بر کار فراوان  باید هرکدام از اعضای تیم مهارت‌های لازم در زمینه‌های مختلف داشته باشند.درنتیجه باید سعی کنید گروه توانمند و باتجربه‌ای گردآوری کنید که بتواند نظر سرمایه‌گذاران را جلب کند.

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمدمهدی

سلام
من یه نوجوان هستم که ایده و تیم رو دارم ولی همونطور که شما توی متن گفتید “سعی کنید تیم با تجربه ای جمع آوری کنید” به نظر شما یه فرد ۲۵-۲۶ ساله میاد زیر دست یه آدم ۱۵ ساله کار کنه؟