چگونه هوشمندانه‌ سرمایه‌گذاری کنیم؟

نوشته‌های تازه

۱۶
مهر

چگونه هوشمندانه‌ سرمایه‌گذاری کنیم؟

در این مطلب به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم که به‌عنوان یک سرمایه‌گذار چگونه هوشمندانه‌ سرمایه­‌گذاری کنیم تا در بلندمدت برای ما منفعت به‌ همراه داشته باشد؟

سرمایه‌گذاری بر روی بعضی از ایده‌ها و استارت‌آپ‌ها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه باشد اما قبل از سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها همواره به خاطر داشته باشید که مطابق آمار حدود ۹۰ درصد از استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا شکست می­خورند! درنتیجه ممکن است شما هم با شکست مواجه ­شوید. از طرفی هرچه ریسک‌پذیری شما بالاتر باشد، امکان دست یافتن به بازده مناسب، بیشتر خواهد شد. درنتیجه اگر شما هم جزو افرادی هستید که ریسک سرمایه‌گذاری خود را متقبل می‌شوید، در ادامه نکاتی را برای اینکه بهترین استارت‌آپ را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، مطرح کرده‌ایم:

بسیاری از ایده‌های خلاقانه و زیبا برای پیاده‌سازی و اجرا، به تأمین مالی نیاز دارند. ازاین‌رو پلتفرم‌هایی همانند سکوی بانی‌چی برای معرفی ایده‌ها و جذب سرمایه برای اجرای آن‌ها طراحی شده است. سرمایه‌گذارانی که تمایل به مشارکت در تأمین مالی استارت‌آپ‌ها دارند، به این پلتفرم‌ها  مراجعه کرده و یک یا چند ایده را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند.

اولین نکته: تیم اجرایی استارت‌آپ را بررسی کنید!

در زمان بررسی پروژه‌ها، ممکن است ایده یکی از آن‌ها از نظر شما خلاقانه و هیجان‌انگیز باشد و از مشاهده محصول ایده لذت ببرید.  اما این حس مثبت برای انتخاب یک استارت‌آپ به‌تنهایی کافی نیست و باید دید مجریان و تیم پیاده‌سازی این ایده چه کسانی هستند.

پس به‌عنوان اولین و مهم‌ترین نکته می‌بایست نسبت به مدیران، بنیان‌گذاران و مجریان کسب‌وکارها موردنظر خود حساس باشید زیرا سرمایه‌گذاران باتجربه در این حوزه  معتقدند وجود بنیان­گذاران قوی و حرفه‌ای بهترین شانس برای موفقیت ایده‌ها است. البته واقعیت آن است که فرمول ویژه­ای برای پیدا کردن بهترین بنیان‌گذاران وجود ندارد! بنابراین این سؤال پیش می‌آید که سرمایه‌گذاران چگونه بنیان‌گذاران را ارزیابی و انتخاب نمایند؟ اکثر سرمایه گذران برای پاسخ به این سؤال چهار فاکتور زیر را برای ارزیابی آن‌ها در نظر می‌گیرند:

۱- دامنه تخصص

هر بنیان‌گذار باید نسبت به حوزه کسب‌وکاری که درصدد برپا کردن آن است، تخصص و مهارت لازم را داشته باشد. این تخصص شامل ۳ جنبه کلی زیر است:

  • اطلاع و درک رفتار مشتری (نیازسنجی)
  • در نظر گرفتن سابقه موضوع مدنظر (تاریخچه فعالیت در آن حوزه)
  • داده‌ها و اطلاعات (دانش مرتبط با حوزه فعالیت)

هر چه دامنه تخصص بنیان‌گذار در سه نکته مذکور بیشتر باشد، می‌توان نسبت به توانایی او در رفع مشکلات استارت در سریع‌ترین زمان ممکن،اطمینان بیشتری داشت.

۲- استقامت

بنیان‌گذاران نیاز به پشتکار و استقامت ویژه‌ای برای رویا‌رویی با شرایط دشوار دارند؛ چون قطعاً در مسیر رشد هر آنچه انتظار می‌رود، رخ نخواهد داد و باید انتظار موقعیت‌های خاص و ناگهانی را داشت. البته تشخیص اینکه آیا بنیان‌‌گذاران این ویژگی را دارند یا خیر، مشکل است. اصولاً نمی‌توان این مورد را خیلی دقیق ارزیابی کرد و باید با توجه به سابقه بنیان‌گذار و گفتار و رفتار او در مواجه با شرایط بحرانی یک برآورد کلی به عمل آورد و از این طریق تا حدودی می‌توان از این ویژگی او مطلع شد.

۳- هدف

هر آنچه بنیان‌گذاران در حال ساخت آن هستند، به یک هدف بزرگ‌تر متصل است و درک این هدف کمک شایانی به شناخت ویژگی‌ها و اعتقادات آن‌ها می‌کند. سیستم‌هایی که بر اساس یک اعتقاد و هدف ویژه ایجاد می‌شوند، در صورت مواجه‌شدن با چالش‌های دشوار، استقامت بیشتری دارند و قابل‌اتکاتر هستند.

۴- کاریزما یا جذابیت

برای سنجش میزان جذابیت و سطح کاریزما در یک مدیر کافی است سرمایه‌گذار با خود بیندیشد که آیا حاضر است شغل فعلی خود را ترک کند و به‌عنوان نیروی انسانی مدیر کسب‌وکار موردنظر فعالیت کند؟تا زمانی که این کاریزما وجود نداشته باشد، کسانی که استخدام می‌شوند نیز کارایی لازم را نخواهند داشت.

استخدام، سخت‌ترین کاری است که هر مدیر باید انجام دهد. آن‌ها باید کاریزمای لازم برای فروش دیدگاه و محصول شرکت خود را داشته باشند. اگر نتوانند این جذابیت را برای سرمایه‌گذار ایجاد کنند، چنین باوری دور از ذهن است که قادر به فروش محصول خود به دیگران باشند.

در ادامه نکاتی بیان می‌شود که برای بنیان‌گذاران نقطه ضعف به شمار می‌آید:

۱- اصرار به معرفی خود به‌عنوان فردی پایبند به اصول اخلاقی

قطعاً برای افراد سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهایی که در رویه‌‌های خود پایبند به اصول اخلاقی هستند، بسیار مهم است. درنتیجه بنیان‌گذار استارت‌آپ می‌بایست در درجه اول رویه دقیق و مشخصی را برای رشد کسب‌و‌کار خود داشته و به اصول اخلاقی نیز پایبند باشد، البته برای اثبات این موضوع نیازی به نمایش و تظاهر بیش‌ازحد نیست.

۲- بنیان‌گذارانی که فقط ایده را مطرح می¬کنند و ذهنیتی برای سایر جوانب در پیاده‌سازی آن ندارند.

علاوه بر نوآوری و جذابیت در یک ایده، باید از منظر اقتصادی نیز به‌صورت منطقی بررسی شده  و می‌بایست  نگرشی جامع روی این موضوع داشت و بنیان‌گذاران در بررسی یک ایده باید از نگاه تک بعدی و جزئی‌نگری خودداری کنند.

۳- ارتباط با سرمایه‌گذاران در زمان نامناسب

بهترین بنیان‌گذاران کسانی هستند که وقت‌شناس‌اند و بهترین زمان را برای امور مختلفی همچون تماس و ایجاد ارتباط با سرمایه‌گذاران تشخیص می‌دهند. وقت‌شناسی بنیان‌گذاران علاوه بر دریافت پاسخ مناسب همچنین باعث می‌شود که مورداحترام سرمایه‌گذاران نیز قرار بگیرند. زمانی که یک بنیان‌گذار و یا صاحب ایده به سرمایه‌گذاران احترام لازم را نگذارند موردتوجه آن‌ها نیز قرار نخواهند گرفت.

بعد از بررسی نکات مرتبط با بنیان‌گذاران به موارد زیر برای سرمایه‌گذاری باید دقت کرد:

  • هرگز بر روی یک کسب‌وکار صرفاً به دلیل اینکه بقیه استقبال کرده‌اند، سرمایه‌گذاری نکنید و دنباله‌روی دیگران نباشید. برای مثال اگر همه از یک پل به پایین بپرند، آیا شما هم می‌پرید؟ پاسخ این است که اگر پرش ایمن باشد، بله !
  • دلایل روشنی، برای سرمایه‌گذاری بر روی یک کسب‌وکار داشته باشید و پیشنهاد‌ها و توصیه­های دیگر سرمایه‌گذاران را به خاطر بسپارید.
  • به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها بسیار ریسک بالایی دارد. شما می‌توانید پیروزی بزرگی به دست آورید یا بازنده مطلق شوید. بر اساس میزان سرمایه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید در یکی از این دو گروه قرار بگیرید. بهترین کار این است که سرمایه‌گذاران با سرمایه مازاد خود را وارد مشارکت استارت‌آپ‌ها شوند و که باوجود شکست پروژه نیز مشکل بزرگی از نظر مالی برای آن‌ها رخ ندهد.
  • تنوع استارت‌آپ‌هایی که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید، شانس شما را برای موفقیت در سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد. به ازای سرمایه‌گذاری بزرگ بر روی یک پروژه، سرمایه‌گذاری‌هایی کوچک‌تر بر روی چندین پروژه داشته باشید. در ضمن سعی کنید، در استارت‌آپ‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که دانش و اطلاعات بیشتری درباره آن دارید.
  • اگر بار اولی است که بر روی یک پروژه و یا کسب‌وکار سرمایه‌گذاری می‌کنید، بهتر است در خصوص حوزه فعالیت آن تحقیق زیادی داشته باشید و از اطلاعات موجود بر روی وب‌سایت‌ها استفاده کنید.

سرمایه‌گذاران بزرگ و معروف بر این باورند که “سرمایه‌گذاری اصلی  بر روی کسب‌وکارها نیست؛ بلکه سرمایه‌گذاری بر روی افرادی است که سعی بر حل کردن مشکلات دشوار دارند”. در نظر گرفتن این اصل کمک می‌کند، کارآفرینانی را شناسایی کنیم که فردایی بهتر دارند و بر روی این کارآفرینان سرمایه­گذاری نماییم.

سرمایه‌گذاری به نام آشتون کاچر (Ashton Kutcher) تجربه سرمایه‌گذاری خود را اینچنین بازگو می‌کند:

درواقع در سرمایه‌گذاری دو اصل را در نظر بگیرید:

  • بازدهی مالی
  • احساس رضایت

معیار اول من در سرمایه­ گذاری این است که سرمایه‌ام را جایی قرار می‌دهم که پتانسیل رشد ۶ تا ۱۰ برابری را در طی ۵ تا ۱۰ سال آینده داشته باشد.  اما این تنها فاکتور من نیست. من در زمان سرمایه‌‌گذاری می‌بایست از نقشی که در رشد شرکت دارم، احساس رضایت و خوشنودی کنم. بارها تجربه از دست دادن سرمایه را داشته‌ام؛ اما این را نیز تجربه کرده‌ام که شاید سرمایه‌گذاری در بعضی از شرکت‌ها بازده ۱۰۰ برابری نداشته و تنها ۵ تا ۶ برابر بازده کسب کرده‌ام؛ اما گاهی یک مشکل بزرگ اجتماعی را حل می‌کند که حس مثبت ناشی از آن فراموش‌نشدنی است. اگر سرمایه­ گذاری در یک استارت‌آپ سبب شود که علاوه بر بازده مالی، احساس رضایت ناشی  از شرکت در فعالیتی سازنده و مثبت برای فرد حاصل شود، قطعاً بهترین سرمایه‌گذاری است.

و در پایان

اگر می‌خواهید در یک استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کنید، به نکات زیر توجه کنید:

احتمالاً همکاری شما با آن استارت‌آپ و مدت زمان رسیدن به بازده سرمایه‌گذاری بین ۵ تا ۱۰ سال ادامه می‌یابد.

در طول مدت همکاری، باید تعامل لازم را با بنیان‌گذاران آن استارت‌آپ داشته باشید.

برای پیش‌بینی موفقیت یک کسب‌وکار بنیان‌گذاران و تیم اجرایی را ارزیابی کنید و نقاط ضعف آن‌ها را در نظر بگیرید.

به‌عنوان نکته آخر حتماً توصیه و تجربه‌های سرمایه‌گذاران صاحب‌نظر در این حوزه را مطالعه بفرمایید.

دیدگاه بگذارید