چگونه ایده پرداز بهتری شویم؟

نوشته‌های تازه

۱۰
دی

چگونه ایده پرداز بهتری شویم؟

همه ما توانایی ایده پردازی را داریم. اما بعضی از ما ممکن است به اشتباه فکر کنیم که خلاقیت یک استعداد است که بعضی از ما آن را داریم و بعضی از ما فاقد این استعداد است. یا ممکن است این تصور نادرست را داشته باشیم که ایده ها و افکار خلاقانه باید خود به خود به ذهن ما خطورکند و ما به هیچ پیش زمینه، دانش یا تمرینی نیاز نداریم.

ما در این مطلب از بانی چی قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم که ایده پردازی و خلاقیت ما را تقویت می‌کند تا این توانایی را در خود پرورش دهیم.

  • درباره ایده های خود صحبت کنید. 

در بیشتر مواقع وقتی در مورد ایده‌ها و افکار خود با دیگران صحبت می‌کنیم، از این همفکری ایده های بیشتر و پخته تری تولید می‌شود و باعث می‌شود خلاقیت و یادگیری همه افراد حاضر افزایش یابد. در این همفکری ها می‌توان همه راه‌حل‌های احتمالی برای یک مشکل را در نظر گرفت و بهترین آنها را انتخاب کرد.

  • دنیای اطراف خود را با کنجکاوی ببینید.

برای ایده پردازی و خلاقیت به دنیای اطراف خود احتیاج دارید. پس به اتفاقات محیط پیرامون خود با کنجکاوی نگاه کنید و نیرو و انرژی ایده پردازی خود را از آن دریافت کنید. دقت و نگاه کنجکاوانه به هر رویداد یا اتفاقی می‌تواند این خوراک را به مغز شما بدهد.

مثلا پیاده روی در فضای باز، غذا خوردن در مکان هایی با طراحی جذاب، استفاده از وسایل جدید و جالب توجه و حتی رفتن به سوپر مارکت می‌تواند باعث ایجاد افکار خلاقانه شود.

  • در مکالمات و نوشتار خود از استعاره استفاده کنید.

برای افزایش خلاقیت، نیمکره راست مغز خود را تقویت کنید. یکی از روش‌های تقویت این نیم کره استفاده از تشبیه و استعاره در زمان صحبت کردن یا نوشتار یک متن است. تشبیه به مغز کمک می‌کند تا افکار تازه بسازد و خلاقیت بیشتری داشته باشد.

  • افکار خود را روزانه یادداشت کنید.

در ساعات و روزهایی که می‌توانید بدون دغدغه فکر کنید (مثلا در روزهای غیرکاری و زمان های استراحت)، ایده ها و افکار مختلف خود را بنویسید. این روش در روزهای شلوغ و لحظاتی که نیاز به راه حل های خلاقانه دارید، به شما کمک خواهد کرد و راه حل‌های خوبی را پیش پای شما می‌گذارد.  

  • مطالعه کنید.

تجربه زندگی‌های مختلف می‌تواند ذهن های بسته را باز کند و باعث ایجاد افکار نو و تازه شود. مطالعه کتاب ها این تجربه را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس از هر کتاب یک نکته را انتخاب کنید و با کمک آن ایده های جدید بسازید. یک راه حل دیگر برای تمرین خلاقیت، داستان ساختن با استفاده از کلمات تصادفی است.

  • یاد دهنده و یاد گیرنده باشید.

همان طور که قبلا گفتیم یاد گرفتن مطالب جدید شما را خلاق‌تر می‌کند. یکی از بهترین روش‌های یاد گرفتن، آموزش و یاد دادن است. زمانی که شما تلاش می‌کنید مطلبی را به دیگران یاد بدهید، مجبور می‌شوید مطالب جدیدتری را در آن حوزه یاد بگیرید و دانش و تخصص خود را توسعه دهید.

در مطلب بعد درمورد اجرایی کردن ایده ها صحبت میکنیم و اینکه چگونه میتوانیم افکار خلاقانه خود را پیاده سازی کنیم.

از طرف تیم بانی چی امیدواریم ذهنی پر از ایده های خلاقانه داشته باشید و همراه ما قدم به قدم به اجرایی کردن این ایده ها نزدیک تر شوید. 

دیدگاه بگذارید