قوانین و مقررات

بانی چی سکوی تامین مالی جمعی مبتنی بر مدل سهام بوده که با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون جرائم رایانه­ای مصوب ۱۳۸۸ و قانون تجارت الکترونیکی مصوب ۱۳۸۲ فعالیت می­کند.

موارد ذکر شده در این بخش به منظور ارائه قوانین و شرایط فعالیت سرمایه­گذار و سرمایه پذیر در این سکو بیان شده است.

چنان‌چه بعد از مطالعه قوانین مندرج ابهامی در هر یک از موارد گفته شده وجود داشت، به منظور رفع ابهام می­توانید با مشاوران ما تماس گرفته تا توضیحات بیشتری دریافت نمایید.

تعاریف

سرمایه ­گذار: شخصی حقیقی یا حقوقی بوده که در ازاء مشارکت در تامین مالی پروژه ها و پرداخت مبلغی مشخص، به عنوان دارنده گواهی مشارکت، و سهام دار بالقوه در صورت وقوع رویدادهای خاص، کسب و کار شناخته می‌شود. 

سرمایه­ پذیر (استارت اپ): شخصی حقوقی بوده که به منظور توسعه کسب و کاری نوپای (استارت آپ) خود، در سکوی بانی­چی با هدف تامین مالی جمعی مبتنی بر مدل سهام قرار می­گیرد و با ارائه اطلاعات با اهمیت کسب و کار به تامین سرمایه مورد نیاز خود می­پردازد.

بازرس: بخشی از شرکت نوآوری مالی آگاه (سکوی بانی ­چی) است که به بررسی و ارزیابی عملکرد کسب و کاری می­پردازد که از طریق سکوی بانی چی تامین مالی جمعی شده و به صورت دوره ای و در بازه های زمانی سه ماهه، گزارش عملکرد کسب و کار را منتشر می نماید.

احراز هویت و امنیت اطلاعات

 • مسئولیت صحت اطلاعات ارائه شده و هویت استارتاپ ها برعهده بانی چی و تیم اجرایی آن است.
 • مسئولیت احراز هویت کاربران پلتفرم بانی چی برعهده تیم بانی چی نبوده و درصورت ثبت اطلاعات نادرست در حساب کاربری، مسئولیت آن برعهده خود فرد است.
 • اطلاعات ثبت شده کاربران ازجمله اطلاعات تماس، مبلغ سرمایه گذاری و … نزد بانی چی محفوظ بوده و به هیچ عنوان در شرایط عادی افشا نخواهد شد. به منظور آگاهی از شرایط مجاز افشا اطلاعات به بخش محرمانگی اطلاعات مراجعه کنید.
 • شناسه و رمز عبور کاربران سکو، به عنوان اطلاعات شخصی فرد شناخته شده و مسئولیت حفظ و نگهداری آن (جلوگیری از گم شدن، دراختیار فرد دیگری قرار دادن و …) بر عهده خود فرد است.

شرایط سرمایه گذاری

 • پس از سرمایه­گذاری افراد در استارتآپ مدنظر، “گواهی مشارکت در ازاء سرمایه­گذاری آن­ها صادر خواهد شد و گواهی مربوطه پس از اتمام دوره سرمایه پذیری مندرج در سکو به آدرس ایمیل فرد ارسال می‌شود. این گواهی غیر قابل انتقال به غیر بوده و در حال حاضر امکان فروش در بازار ثانویه و واگذاری آن برای مالک آن وجود ندارد.
 • سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای نوپا از ریسک بالایی برخوردار است. افراد در صورت تمایل به مشارکت در این نوع سرمایه گذاری، میبایست قبل از پرداخت وجه موردنظر، بیانیه ریسک موجود در سکوی بانی چی را مطالعه و تایید نمایند.
 • باتوجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری در استارت آپ ها و امکان عدم موفقیت کسب و کار، سرمایه گذاران می بایست با سرمایه مازاد خود در تامین مالی پروژه ها مشارکت نمایند. سرمایه مازاد به سرمایه‌ای گفته می‌شود که در صورت فقدان آن، امرار معاش فرد به خطر نخواهد افتاد.
 • احراز هویت و تائید صلاحیت استارت­آپ­ها به منظور انتشار در سکوی تامین مالی جمعی بر عهده بانی­چی است؛ با این وجود، تایید صلاحیت نهایی به منظور سرمایه‌ گذاری در پروژه منتخب، بر عهده خود فرد است.
 • درصورتی‌که تامین مالی استارتاپ ها با موفقیت انجام پذیرد، مبالغ جمع‌آوری شده در اختیار استارت اپ قرار داده خواهد شد و امکان باز پس گرفتن آن برای سرمایه­گذاران وجود نخواهد داشت. درصورت شکست استارتاپ به هر دلیل امکان از دست دادن سرمایه برای افراد وجود دارد.
 • فرآیند تامین مالی استارتاپ ها در سکوی بانیچی بر مبنای All or Nothing است و درصورتیکه سرمایه جمع آوری‌ شده به میزان حداقل درنظر گرفته شده نباشد، منابع مالی دراختیار استارتاپ قرار نگرفته و با اعلام بانی چی این مبالغ به سرمایه گذاران عودت داده خواهد شد.

شرایط سرمایه پذیری

 • در زمان پذیرش استارتاپ ها تیم اجرایی کسب و کار متقاضی سرمایه موظف است، اطلاعات مورد نیاز به منظور ارزیابی کسب و کار را در اختیار تیم پذیرش بانی‌ چی قرار دهد. این اطلاعات مشتمل بر و نه محدود به موارد ذکر شده در صفحه پذیرش استارت آپ ها است.
 • پس از اتمام فرآیند تامین مالی یک استارتاپ، تیم بازرسی بانی چی در دوره های سه ماهه روند اجرایی توسعه و پیشرفت پروژه را بررسی کرده و نتیجه ارزیابی خود را در بخش بروزرسانی و بازرسی تحت عنوان گزارش بازرسی در اختیار سرمایه‌ گذران قرار می‌دهد. بنابراین تیم اجرایی استارتاپ ها موظف خواهند بود اطلاعات مورد نظر بازرس را در بازه های زمانی مشخص در اختیار ایشان قرار دهد.
 • استارتاپ ها پس از تامین مالی “در صورت تمایل”، به صورت دوره‌ای و هر ۶ ماه یک بار توسط تیم پذیرش ارزیابی و ارزشگذاری می‌شوند. درصورتی‌که کسب و کارها با ارزشگذاری دوره­ای توسط تیم بازرسی بانی چی موافقت نمایند، موظف به ارائه اطلاعات مورد نیاز جهت طی فرآیند ارزشگذاری خواهند بود.
 • سکوی بانی چی در ازای تامین مالی موفق هر پروژه، مبلغی را به عنوان کارمزد خدمات از استارت آپ ها دریافت خواهد نمود و میزان کارمزد دریافتی با توجه به میزان سرمایه جمع‌آوری شده، تعیین خواهد داشت.
 1. در صورتی‌که سرمایه جمع‌آوری شده کمتر یا برابر ۱ میلیارد تومان باشد، مقدار کارمزد دریافتی به میزان ۷ درصد از کل مبلغ جمع‌آوری شده خواهد بود.
 2. در صورتی‌که سرمایه جمع‌آوری شده بیشتر از ۱ میلیارد تومان باشد، مقدار کارمزد دریافتی به میزان ۵ درصد از کل مبلغ جمع‌آوری شده خواهد بود.

شایان ذکر است در فرآیند تامین مالی استارت اپ ها، در انتهای دوره ممکن است میزان سرمایه جمع آوری شده بیشتر از میزان سرمایه هدف باشد.

درصورتی که  سرمایه جمع آوری شده بیشتر از سرمایه هدف باشد،  میزان کارمزد براساس مبلغ جمع‌آوری شده در انتهای دوره در نظر گرفته خواهد شد و با توجه به آن محاسبه می­گردد.

 • در صورت عدم‌ موفقت کسب و کار در دوره سرمایه­پذیری، کارمزدی به سکوی بانی چی تعلق نخواهد گرفت.
 • کلیه محتوای منتشر شده در سکوی بانی چی، به جز محتوای ایجاد شده توسط کاربران تحت حمایت قانون حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۷، قانون تجارت الکترونیکی مصوب ۱۳۸۲ و قانون جرائم رایانه­ای مصوب ۱۳۸۸ هستند.
 • محتویات سکوی بانی چی قابلیت کپی کردن، تولید مجدد، فروش و هر اقدامی خارج از چهارچوب قوانین و مقررات مذکور را نداشته و هرگونه استفاده از محتوا بدون مجوز شرکت نوآوری مالی آگاه (سکوی بانی­چی) پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت.
 • مالکیت کلیه علائم تجاری قرارگرفته در سکوی تامین مالی جمعی بانی چی در صورت ثبت یا عدم ثبت قانونی، متعلق به شرکت نوآوری مالی آگاه و یا صاحبان ایده‌ها است و استفاده بدون دریافت مجوز از این سکو پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.
 • تمامی حقوق مادی، معنوی و مالکیت فکری پروژه‌های ثبت شده در سکوی تامین مالی جمعی بانی چی، متعلق به صاحبان کسب‌وکار است و هرگونه استفاده بدون کسب مجوز کتبی از سکوی بانی چی حق پیگرد قانونی را برای شرکت نوآوری مالی آگاه محفوظ می‌دارد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.