سرمایه گذاری در بورس یا استارت آپ؟

نوشته‌های تازه

۱۰
آذر

سرمایه گذاری در بورس یا استارت آپ؟

مزایای سرمایه گذاری در بورس در مقایسه با مزایای سرمایه گذاری بر روی استارت آپ ها

در زندگی هر فرد، فرصت‌هایی به‌وجود می‌آید که ممکن است آینده پیش‌روی او را تغییر بدهد و این فرصت‌های کوچک به سرمایه بزرگی در آینده تبدیل شوند؛ از این‌رو، استفاده‌ی به‌موقع از این فرصت‌ها تفاوت بزرگ افراد موفق با دیگر افراد را رقم میزند. سرمایه گذاری صحیح یکی از این فرصت‌ها است که با انتخاب صحیح یکی از انواع آن میتوان از این فرصت به نحو احسنت استفاده کرد. در سال‌های اخیر، دو نوع سرمایه گذاری بورس و سرمایه گذاری استارتاپ جزو پر‌سود‌ترین ها بوده­اند که توانسته­ اند سطح اقتصادی فرد و یا جامعه را ارتقا دهند.

باتوجه به اینکه یکی از روش های کرادفاندینگ تامین مالی جمعی مبتنی بر سهام است و سکوی بانی چی فعالیت اصلی خود را در این مسیر طی میکند، ازاین رو تصمیم گرفتیم سرمایه گذاری در استارت اپ ها را با سرمایه گذاری در بازار سرمایه مقایسه کرده و مزایای هر یک نسبت به دیگری را برشماریم. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که سرمایه گذاری در استارت آپ ها در صورت وقوع رویدادهای خاص میتواند به فعالیت در بازار سرمایه ختم شود و هدف این مطلب صرفاً بیان مزایای هر یک از این سرمایه گذاری ها بوده و به دنبال اثبات یک روش نسبت به دیگری نیست.

مزایای بورس برای سرمایه گذاران

شروع سرمایه‌گذاری در بورس همانند ورود به یک دنیای جدید است. شما، به عنوان سرمایه گذار، وارد دنیایی می‌شوید که همه‌چیز از نو آغاز می‌شود و چیزهای زیادی است که باید یاد بگیرید. در این دنیا همانند دنیای واقعی، ابتدا کودک هستید، سپس رشد می‌کنید و به بلوغ و بزرگسالی می‌رسید. لازم است قدم‌به‌قدم رشد کنید و از زمین‌خوردن‌های گاه‌وبیگاه ناامید نشوید. سرمایه‌گذاری در بورس دنیایی است که علاوه بر کسب منفعت، درس‌های زیادی برای شما به همراه خواهد داشت که در زندگی شما مفید خواهد بود.

کسب درآمد از بازار بورس

اصلی‌ترین هدف هر فرد در سرمایه گذاری در بورس کسب درآمد است. این هدف با داشتن هوش مالی و سرمایه گذاری آگاهانه بدست می‌آید. کسب درآمد در بورس از دو طریق بدست می‌آید:

۱- دریافت سود نقدی(DPS)

۲- افزایش قیمت سهام

البته سود‌آوری از طریق این روش‌ها بستگی به دانش، مهارت و میزان سرمایه دارد.

امنیت و شفافیت سرمایه گذاری

می‌توان سرمایه گذاری در بورس را یک سرمایه گذاری کاملا شفاف دانست. بر‌اساس آنچه در قانون آمده است، شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بورس خرید و فروش می شود، کلیه اطلاعات مرتبط، شامل اطلاعات مالی، برنامه‌های عملیاتی و …،  را به بورس اعلام می کنند. بورس بعد از بررسی این اسناد، اطلاعات مربوطه را برای آگاهی سهام‌داران در سایت کدال (codal) منتشر می کند.

علاوه بر این، بورس به صورت لحظه‌ای آخرین معاملات انجام شده، قیمت سهام و میزان عرضه و تقاضای موجود برای هر‌یک از نمادها را به صورت آنلاین منتشر می‌کند و سرمایه گذاران با مطالعه این اطلاعات تصمیم به خرید و فروش می­گیرند. این موارد باعث شفافیت اطلاعات در بورس شده است. علاوه بر شفافیت، از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری از حمایت‌های قانونی سازمان‌های ذی‌صلاح است.

نقدشوندگی در بورس

سرمایه گذاری در بورس نسبت به انواع سرمایه گذاری ها قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد. سرمایه گذار اگر به پول خود نیاز پیدا کند، سریع‌تر از سرمایه گذاری های دیگر می تواند سهام خود را به پول نقد تبدیل کند. تبدیل دارایی‌های ثابت به پول، در حوزه‌هایی مثل بازار خودرو ، مسکن یا زمین، زمان‌بر بوده و به راحتی انجام نمی گیرد. اما سهام خریداری شده، در هر روز کاری قابل فروش خواهد بود؛ مگر در شرایط خاصی که نماد سهم به دلایل معلومی (مانند برگزاری مجمع عمومی سالانه) بسته شده باشد که در این حالت نیز معمولا مدت زمان توقف و بازگشایی نماد مطابق قانون مشخص است.

حفظ سرمایه در مقابل تورم

به طور معمول ارزش پول، در طول زمان، با توجه به تورم موجود در اقتصاد جامعه، کاهش می یابد. به همین دلیل افراد باید برای حفظ ارزش پول خود، در بازاری با بازدهی مناسب سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاری در بورس یکی از بهترین روش‌ها است. درواقع افراد با خرید سهام یک شرکت، به نسبت سهمی که خریداری نموده اند، در دارایی‌ها، سود و زیان آن شرکت سهیم می‌شوند و در طول زمان متناسب با افزایش ارزش دارایی‌های شرکت نسبت به تورم و همچنین به دلیل فعالیت‌های اقتصادی، سرمایه گذار می تواند سود قابل توجهی بدست آورد. پس سرمایه گذاران با انتخاب آگاهانه و دقیق سهام می توانند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کنند.

عدم نیاز به سرمایه زیاد

سرمایه گذاری در سهام نیاز به سرمایه هنگفتی ندارد. با کمترین میزان سرمایه می توان به سود مشخصی رسید. یک قاعده کلی وجود دارد که با سرمایه گذاری در بورس، سهام‌دار، شرکت و کل اقتصاد با هم سود می‌برند. سود شرکت، باعث سود سهام‌دار و رشد اقتصادی جامعه می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در استارت آپ ها

استارت آپ نوعی کسب و کار نوپا است که با یک ایده اولیه کار خود را شروع می‌کند ولی  پس از مدتی سرعت رشد آن قابل ملاحظه بوده و آن شرکت به درآمدی قابل توجه می‌رسد. از معروف‌ترین استارت آپ های دنیا می توان به اوبر، دراپ باکس و آمازون و در اکوسیستم داخلی به نمونه های مشابه آن ها مانند کافه بازار، دیجی کالا، اسنپ و … اشاره کرد. اگر استارت آپی بر پایه یک ایده نو شکل بگیرد و در زمان مناسب به بازار عرضه گردد، می­تواند در زمان کمی  به درآمدهای چشمگیر  برسد و مرکز توجه بسیاری از علاقمندان قرار ­گیرد. در ادامه مزایای این نوع سرمایه گذاری بررسی شده است.

امکان رشد سریع

یکی از دلایل اصلی که باعث جذب سرمایه گذاران شده و بالا رفتن ارزش استارت آپ ها را به دنبال دارد، رشد سریع اینگونه کسب‌و‌کار‌ها است. استارت آپ ها نسبت به شرکت‌های بالغ رشد سریع‌تری دارند و به زمان کمتری برای شناخته شدن  در بازار و کسب مشتری، نیاز دارند. این رشد سریع برای تبدیل شدن به سود نیاز به صبر بالایی دارد. درواقع مدت زمان بازگشت سرمایه در اینگونه کسب وکارها نسبتاً طولانی است.

در واقع بسیاری از استارت آپ ها با وجود اینکه در یک بازه زمانی کوتاه رشد و جهش در سودآوری را تجربه میکنند  و به اهداف تعیین شده خود میرسند، اما همچنان برای رسیدن به ثبات و بازگشت سرمایه سرمایه گذاران به زمان احتیاج دارند.

ایجاد کارآفرینی

از مهم‌ترین دستاورد استارت آپ ها می توان به ایجاد اشتغال و کارآفرینی اشاره کرد. مهم ترین مزیت تولید اشتغال در بخش استارت آپ ها، نسبت به سایر صنایع، کم‌هزینه بودن آن است. اشتغال‌زایی در بخش استارت آپ نیاز به زیرساخت‌های گران‌قیمت ندارد و همچنین می‌توان به راحتی کارمند دورکار (فریلنسر) استخدام کرد که هزینه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد.

امکان صادر کردن محصول

رسیدن به صادرات خدمات و محصول در استارت آپ ها به ویژه اپلیکیشن‌ها و استارت آپ های خدماتی نسبت به صنایع دیگر پیچیدگی کمتری دارد و سهل الوصول‎تر است. اگر سرمایه گذاران خوبی پیدا شوند یک استارت آپ با برنامه‌ریزی می تواند به بازار‌های جهانی راه پیدا کند.

دریافت تسهیلات

نهادهای دولتی و حکومتی تسهیلات مالی و غیر مالی متعددی را به استارت آپ ها تخصیص می دهند؛ به ویژه اگر استارت آپ در دسته شرکت­های دانش بنیان قرار گیرد. از جمله این تسهیلات می‌توان به تسهیلات بیمه‌ای و  مالیاتی، تسهیلات مربوط به تاسیس، تولد و توسعه بازار می‌شود. برای مثال امکان دارد ورود یک کالای حوزه فناوری که مشابه داخلی دارد به کشور ممنوع شود و کمک‌های فنی و مشاوره‌ای در اختیار فعالان حوزه استارت اپ قرار گیرد.

ایده‌های بکر و خلاقانه

ایده‌هایی که در استارت آپ ها مطرح می شود، به علت خلاقانه و جدید بودن، به نقطه عطفی در بازار برای اهالی صنعت و تجارت تبدیل می­شوند. سرمایه گذاری به موقع بر روی این ایده‌های ناب، سود زیادی برای سرمایه گذاران و مالکان ایده به همراه دارد. ایده‌های استارت آپ در سراسر دنیا از ارزش بالایی برای سرمایه گذاران برخوردار هستند و سرمایه داران برای بررسی بهترین‌های این حوزه زمان زیادی را صرف می‌کنند.

دیدگاه بگذارید