چگونه یک استارت‌آپ ایرانی موفق باشید؟

نوشته‌های تازه

۳۰
تیر

چگونه یک استارت‌آپ ایرانی موفق باشید؟

سرمایه‌گذاری در ایران درمقایسه با دنیای پیشرفته امروز، همانند کودکی نوپاست و این شرایط برای استارت‌آپ‌های با قدمت کمتر از یک دهه نیز شدت بیشتری می‌یابد. با این حال بعضی از استارت‌آپ‌های کم تجربه باوجود محدودیت‌ها و موانع، به سطح قابل قبولی از پیشرفت رسیده‌اند. اما عدم‌توجه به یافتن راه‌حل مناسب برای عبور از  مصائب و مشکلاتی که در سر راه استارت‌آپ‌ها وجود دارد، موجب می‌شود در آینده نزدیک با حجم زیادی از استارت‌آپ‌های ناموفق روبه‌رو شویم که بنیان‌گذاران آن‌ها  پس از مدتی با ناامیدی و شکست مواجه شده‌اند.

زمانی‌که به جست‌وجوی عوامل شکست پروژه‌ها می‌پردازیم، به تجربیات بنیان‌گذارانی برمی‌خوریم که پس از طی فرازونشیب‌های بسیار با استارت‌آپ‌های شکست خورده مواجه شده‌اند و در بیان تجربیات خود، درباره علت‌های آن نوشته‌اند. هدف از بیان این دلایل، آموزش به صاحبان کسب‌وکارهای نوین است تا از تجربیات گذشته درس بگیرند.

در ادامه نکاتی را برای قرار گرفتن در مسیر رشد برای استارت‌آپ‌‌ها به‌صورت خلاصه بیان کرده‌ایم:

۱- بازار بازار بازار

درصورتی‌که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار همه امکانات هم در دسترس باشد اما هیچ بازار قابل قبولی برای خدمات یا محصولی که ارائه می‌شود وجود نداشته باشد؛ به نظر شما آیا صرف هزینه یک ریال برای توسعه این کسب‌وکار ارزش دارد یا خیر؟

وجود بازاری که پتانسیل جذب و فروش محصول را داشته باشد، باید در راه‌اندازی کسب‌وکار موردتوجه قرار بگیرد.

زیرا بسیاری از ایده‌ها در تئوری قابل اجرا کردن هستند ولی در عمل نتیجه‎ای از آن‌ها حاصل نمی‌شود.

۲- بودجه شما محدود است.

همیشه در نظر داشته باشید که زمان و پول دو منبع محدود هستند. درنتیجه سرمایه‌ جمع‌آوری شده توسط سرمایه‌گذاران خود را بدون برنامه خرج نکنید. زیرا درصورت خرج سرمایه خود بدون برنامه هدفمند، اعتماد سرمایه‌گذاران خود را نسبت  به کسب‌وکارتان از دست خواهید داد. از مهم‌ترین مواردی که بنیانگذاران نیاز به آموزش و یادگیری دارند اصول اولیه مدیریت هزینه برای استفاده از بودجه در نظر گرفته شده است.

۳- تیم اجرایی اولین حرف را می‌زند.

برای عملی کردن یک ایده و خلاقیت، تیم اجرایی حرف اول را می‌زند. تقریباً همه کارآفرینان در نقاط مختلف دنیا هم‌عقیده‌اند که حتی اگر ایده شما جزو بهترین‌ها باشد اما توسط  تیم درستی اجرا نشود، محکوم به شکست است.

براساس آمارهای ارائه شده نزدیک به ۴۰ درصد از صاحبان کسب‌وکارهای نوین در هند، بزرگترین چالش خود را یافتن نیروی انسانی کارآمد و همچنین راه‌های اثربخش برای تشویق و ترغیب آن می‌دانند. پس اگر اعضای تیم شما باتوجه به تخصصی که دارند در جایگاه مناسبی هستند و استارت‌آپ شما در حال رشد است، به  نیروی انسانی  خود، همچون سرمایه انسانی نگاه کنید. 

۴- اندازه بازار و رقیبان خود را رصد کنید.

در برنامه‌ریزی‌های خود برای توسعه کسب‌وکار، زمانی را صرف شناسایی اندازه بازار و رقبای خود کنید. پس از آن رقبایی را بیشترین سهم از بازار را دارند، مورد بررسی قرار دهید.

۵- کسب‌وکار خود حرفه‌ای طرح‌ریزی کنید.

برای صاحب یک پروژه، مدل کسب‌وکار همانند نقشه ساختمان برای یک ساختمان‌ساز است. درنتیجه با استفاده از مدل کسب‌وکار، می‌توانید چهارچوب و ساختار فعالیت خود را مشخص کنید و  برای توسعه استارت‌آپ خود، براساس مدل کسب‌وکار برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دهید.

۶- برای بازاریابی خود استراتژی داشته باشید.

برای بازاریابی خود یک استراتژی داشته باشید و در مراحل مختلف رشد محصول، شاخص‌های بازاریابی خود را بسنجید و  در صورت لزوم مسیر حرکت خود را تغییر دهید.

۷-توانایی مدیریت خود را بهبود دهید.

اگر بنیان‌گذار یک استارت‌آپ هستید، برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق مطالعه کنید و برای مدیریت کسب‌وکار خود آموزش ببینید. 

۸- علاوه‌بر نکات بالا روی این موارد نیز تمرکز کنید:

باتوجه به رقبا و درنظر گرفتن شرایط بازار، محصولات و خدمات خود را قیمت‌گذاری نمایید.

محصول خود را در زمان مناسب وباتوجه تقاضای مصرف‌کنندگان به بازار ارائه دهد.

نیاز مشتری را عرضه کنید.

یک اشتباه را دو بار تکرار نکنید.

۹- چالش‌های استارت‌آپ‌های ایرانی به گزارش ICT startups:

infographic

نتیجه گیری:

به نتیجه‌ رساندن یک استارت‌آپ نیازمند تیم اجرایی حرفه‌ای، دانش به‌روز در مهارت‌های مدیریتی و شناخت بازار است.

علاوه‌براین توجه داشته باشید که در سال‌های نخست، ممکن است کسب‌وکار شما بازدهی نداشته باشید.

اما برای طی کردن و ماندن در مسیر رشد خود، نکات گفته شده را مد نظر قرار دهید و برای بهبود آن‌ها در کسب‌وکار خود تلاش کنید.

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 دنبال کنندگان
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سیما مهدیپور

چطور میتونم تیم استارت آپ رو به عنوان ایده پرداز خودم رهبری کنم؟ و اینکه چطور میتونم حرفه ای ها رو جمع کنم؟