گزارش هفتم بازرسی اپلیکیشن FastTSE

نوشته‌های تازه

۱۴
اردیبهشت

گزارش هفتم بازرسی اپلیکیشن FastTSE

مقدمه:

هدف این گزارش کسب اطمینان معقول درخصوص اقدامات اپلیکیشن Fast bourse در حوزه‌های مالی و عملکردی است. این بررسی شامل اجرای روش‌هایی برای بررسی انطباق پیشرفت کار با اهداف از پیش اعلام شده، معقول بودن برآوردها، وجود مستندات کافی درخصوص اعداد و ارقام اعلامی و عاری بودن از تحریف با اهمیت ناشی از اطلاعات غیرواقعی است. دوره گزارش برای بازه زمانی ۳ ماهه منتهی به اسفند ماه است.

هدف اپلیکیشن:

برطرف نمودن نیازهای مهم کاربران روزانه سایت TSE در گوشی‌های هوشمند اندروید وiOS، ارزش ایجادی این اپلیکیشن است.

موسسین و تیم اجرایی:

موسسین شامل یک نفر متخصص فن‌آوری اطلاعات با ده سال سابقه و یک نفر متخصص و فعال بازار سرمایه با ۱۷ سال سابقه به نمایندگی از یک نهاد مالی هستند. تیم اجرایی شامل سه نفر با تجارب فن‌آوری اطلاعات، مالی و مارکتینگ است که مجموعاً بالغ بر ۵ سال سابقه اجرایی دارند. لازم به توضیح است که اپلیکیشن دارای یک سرمایه‌گذار آنجل بوده که یکی از نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است و کلیه‌ی مخارج اپلیکیشن را تا میزان ۴۹ درصد سهام آن و با مبنای ارزش‌گذاری ۱،۱۰۰ میلیون ریال تقبل و پرداخت نموده است و مابقی مخارج از محل سرمایه گذاری سایر افراد تامین شده است .

*شایان ذکر است مالکیت ۴۹ درصدی سرمایه گذار آنجل، در ارزشگذاری ۱،۱۰۰ میلیارد ریالی اپلیکیشن محاسبه شده بود که پس از انجام تامین مالی، ارزش اپلیکیشن به۱،۲۹۵ میلیارد ریال افزایش یافت و میزان سهامداری سرمایه‌گذار انجل به ۴۱ درصد کاهش یافت.

شاخص‌های عملکردی:

ظرفیت رشد:
باتوجه به ظرفیت جذب بالای مشتریان این نرم‌افزار که بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود (مستند به نظر برگرفته از برآورد ترافیک روزانه سایتTSE) و با درنظر گرفتن تعداد مشتریان جذب شده طی دوره فعالیت اپلیکیشن که بیش از ۱۰۰ هزار نفر بوده است، ظرفیت رشد قابل قبولی را برای آن می‌توان متصور شد.

 

روند جذب سه ماهه:
تعداد کاربران اپلیکیشن تا قبل از این گزارش برابر با ۱۱۷ هزار نفر و در انتهای اسفند ماه برابر با  ۱۳۹ هزار ثبت شده که تعداد کاربران در این بازه ۳ ماهه ۱۹ درصد رشد داشته است. تعداد کاربران جذب شده در هر ماه به ترتیب برابر با ۶۰۰۰ ، ۹۰۰۰ و ۸۰۰۰ نفر بوده است .این تعداد جذب ازطریق صرفاً اجرای کمپین تبلیغاتی در کافه بازار فراهم شده است و سهم جذب از طریق این کانال ۱۰۰ درصد بوده است.

 

کاربران فعال:
در حال حاضر تعداد کاربران فعال اپلیکیشن در انتهای اسفند ماه به شرح زیر است

کابران فعال ماهانه: ۵۴ هزار کاربر به صورت میانگین

(این تعداد در گزارش قبل برابر با ۳۳ هزار نفر بوده است.)

کاربران فعال هفتگی: ۲۳ هزار کاربر به صورت میانگین

(این تعداد در گزارش قبل برابر با ۲۱ هزار نفر بوده است.)

کاربران فعال روزانه: ۱۰ هزار کاربر به صورت میانگین

(این تعداد در گزارش قبل برابر با ۱۰ هزار نفر بوده است.)

محیط انتشار اپلیکیشن:

محیط انتشار نسخه اندروید اپلیکیشن در “کافه بازار” و نسخه آیفون “سیب چه” بوده که این پلتفرم ها محیط امنی محسوب شده و این مورد از این نظر مثبت ارزیابی می‌شود.

شاخص‌های مالی:

همان طور که در گزارش‌های پیشین ذکر شده است ساختار درآمدی اپلیکیشن روی درآمد ناشی از در اختیار قرار دادن دیتابیس اپلیکیشن در نظر گرفته شده است که در این ارتباط قراردادی تا پایان سال ۹۷ بین مالک اپلیکیشن با کارگزاری فوق‌الذکر امضا شده بود که توضیحات مفاد قرارداد به صورت کامل در گزارشات قبلی ذکر شده است. این قرارداد درحال حاضر فاقد اعتبار بوده و رویداد نقد شوندگی جدیدی فعلا” پیش بینی نشده است.

به صورت کلی آمار هزینه های انجام شده تا تاریخ تهیه این گزارش به شرح زیر است:
هزینه تبلیغات: ۵۰،۶۵۹،۰۰۰ تومان

هزینه توسعه نرم‌فزاری و سخت‌افزاری: ۸۳،۷۱۷،۴۳۱ تومان

این در حالی است که هدف تیم Fast bourse در زمان تامین مالی اپلیکیشن، تخصیص ۳۰ درصد از سرمایه جمع آوری شده به توسعه سخت افزاری و نرم افزاری و تخصیص ۷۰ درصد آن برای بازاریابی بوده است.

در تاریخ تهیه این گزارش عملاً  ۶۳ درصد از مخارج صرف تبلیغات و ۳۷ درصد صرف توسعه سخت افزاری و نرم افزاری گردیده است که تیم نرم‌افزار انحراف قابل توجهی با هدف تعیین شده نداشته است. هزینه‌های انجام گرفته صرف موارد زیر شده است:

  • پیاده سازی هر چه بیشتر امکانات سایت tse در اپلیکیشن نظیر تب نمای بازار و تکمیل جزئیات صفحه اطلاعات نماد
  • افزایش جذب کاربران
  • افزایش نگه داری کاربران

با توجه به اینکه منابع تامین مالی صورت گرفته کاملاً هزینه شده است، توجه سرمایه گذاران محترم را به ضرورت تامین مالی مجدد یا شروع به کسب درآمد مطابق مدل درآمدی اعلام شده یا تعریف مدل درآمدی جدید به منظور استمرار فعالیت و برنامه های توسعه ی نرم افزار جهت انجام مخارج پیش رو جلب می‌نماید.

به استحضار سرمایه گذاران محترم می رساند اپلیکیشن فست بورس مطابق مدل درآمدی ذکر شده در بخش شاخص های مالی این گزارش در حال مذاکره با یکی از کارگزاری های بزرگ کشور برای شروع عملیات اجرایی بوده که در گزارش بعدی نتایج این اقدامات گزارش خواهد شد . 

دیدگاه بگذارید