گزارش پنجم بازرسی اپلیکیشن FastTSE

نوشته‌های تازه

۰۱
آبان

گزارش پنجم بازرسی اپلیکیشن FastTSE

مقدمه:

هدف این گزارش کسب اطمینان معقول درخصوص اقدامات اپلیکیشن Fast TSE در حوزه‌های مالی و عملکردی است. این بررسی شامل اجرای روش‌هایی برای بررسی انطباق پیشرفت کار با اهداف از پیش اعلام شده، معقول بودن برآوردها، وجود مستندات کافی درخصوص اعداد و ارقام اعلامی و عاری بودن از تحریف با اهمیت ناشی از اطلاعات غیرواقعی است. دوره گزارش برای بازه زمانی ۴ ماهه منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۸ است.

هدف اپلیکیشن:

 برطرف نمودن نیازهای مهم کاربران روزانه سایت TSE در گوشی‌های هوشمند (اندروید و iOS)، ارزش ایجادی این اپلیکیشن است.

موسسین و تیم اجرایی:

موسسین شامل یک نفر متخصص فن‌آوری اطلاعات با ده سال سابقه و یک نفر متخصص و فعال بازار سرمایه با ۱۷ سال سابقه به نمایندگی از یک نهاد مالی هستند. تیم اجرایی شامل سه نفر با تجارب فن‌آوری اطلاعات، مالی و مارکتینگ است که مجموعاً بالغ بر ۵ سال سابقه اجرایی دارند. لازم به توضیح است که اپلیکیشن دارای یک سرمایه‌گذار آنجل بوده که یکی از نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است و کلیه‌ی مخارج اپلیکیشن را تا میزان ۴۹ درصد سهام آن و با مبنای ارزش‌گذاری ۱،۱۰۰ میلیون ریال تقبل و پرداخت نموده است و مابقی مخارج از محل سرمایه گذاری سایر افراد تامین شده است .

*شایان ذکر است مالکیت ۴۹ درصدی سرمایه گذار انجل، در ارزشگذاری ۱،۱۰۰ میلیارد ریالی اپلیکیشن محاسبه شده بود که پس از انجام تامین مالی، ارزش اپلیکیشن به۱،۲۹۵ میلیارد ریال افزایش یافت و میزان سهامداری سرمایه‌گذار انجل به ۴۱ درصد کاهش یافت.

شاخص‌های عملکردی:

ظرفیت رشد:

باتوجه به ظرفیت جذب بالای مشتریان این نرم‌افزار که بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود (مستند به نظر برگرفته از برآورد ترافیک روزانه سایتTSE) و با درنظر گرفتن تعداد مشتریان جذب شده طی دوره فعالیت اپلیکیشن که بیش از ۹۰ هزار نفر بوده است، ظرفیت رشد قابل قبولی را برای آن می‌توان متصور شد.

روند جذب چهار ماهه: تعداد کاربران اپلیکیشن تا قبل از این گزارش برابر با ۶۸ هزار نفر و در انتهای شهریور ماه برابر با  ۹۳ هزار ثبت شده که تعداد کاربران در این بازه ۴ ماهه ۳۷ درصد رشد داشته است.

تعداد کاربران جذب شده در هر ماه به ترتیب برابر با ۵۲۰۰ ، ۵۳۰۰، ۶۲۰۰ و ۸۵۰۰ نفر بوده است .

این تعداد جذب ازطریق تبلیغات در شبکه‌های مجازی تخصصی بورسی و همچنین دسترسی به دیتابیس یکی از کارگزاری‌های بورسی (سرمایه‌گذار آنجل) فراهم شده است که در بازه زمانی این گزارش برای تبلیغات از دیتابیس کارگزاری استفاده نشده و سهم جذب از طریق تبلیغات شبکه های مجازی به محدوده ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. حضور در شبکه‌های اجتماعی منجر به ایجاد جامعه‌ای فعال حول محور محصول شده که اقدامی مثبت در راستای شناساندن محصول به بازار هدف ارزیابی می‌گردد.

کاربران فعال:

در حال حاضر تعداد کاربران فعال اپلیکیشن در انتهای شهریور ماه به شرح زیر است:

کابران فعال ماهانه: ۳۲ هزار کاربر در انتهای شهریور ماه

(این تعداد در گزارش قبل و انتهای اردیبهشت ماه برابر با ۲۶ هزار نفر بوده است.)

کاربران فعال هفتگی: ۲۰ هزار کاربر در انتهای شهریور ماه

(این تعداد در گزارش قبل و انتهای اردیبهشت ماه برابر با ۱۵ نفر بوده است.)

کاربران فعال روزانه: ۱۰ هزار کاربر در انتهای شهریور ماه

(این تعداد در گزارش قبل و انتهای اردیبهشت ماه برابر با ۷ هزار نفر بوده است.)

با توجه به بررسی‌های انجام گرفته تعداد جذب کاربران اپلیکیشن به صورت ماهانه در سال ۹۷ برابر با ۴،۵۵۶ و در سال ۹۸ برابر با ۶،۰۴۴ نفر بوده است که این روند ۳۳ درصد رشد را در جذب ماهانه کاربران به همراه داشته است.

محیط انتشار اپلیکیشن:

محیط انتشار نسخه اندروید اپلیکیشن در “کافه بازار” و نسخه آیفون “سیب چه” بوده که این پلتفرم ها محیط امنی محسوب شده و این مورد از این نظر مثبت ارزیابی می‌شود.

شاخص‌های مالی:

همان طور که در گزارش‌های پیشین ذکر شده است ساختار درآمدی اپلیکیشن روی درآمد ناشی از در اختیار قرار دادن دیتابیس اپلیکیشن در نظر گرفته شده است که در این ارتباط قراردادی تا پایان سال ۹۷ بین مالک اپلیکیشن با کارگزاری فوق‌الذکر امضا شده بود که توضیحات مفاد قرارداد به صورت کامل در گزارش قبل ذکر شده است. این قرارداد درحال حاضر فاقد اعتبار بوده و رویداد نقد شوندگی جدیدی فعلا” پیش بینی نشده است.

به صورت کلی آمار هزینه های انجام شده تا تاریخ تهیه این گزارش به شرح زیر است:
هزینه تبلیغات: ۳۹۰۲۰۰۰۰تومان

هزینه توسعه نرم‌فزاری و سخت‌افزاری:۸۲۶۵۰۰۰۰تومان

این در حالی است که هدف تیم Fast TSE در زمان تامین مالی اپلیکیشن، تخصیص ۳۰ درصد از سرمایه جمع آوری شده به توسعه سخت افزاری و نرم افزاری و تخصیص ۷۰ درصد آن برای بازاریابی بوده است.

با توجه به هزینه های انجام گرفته ۵۲ درصد تامین مالی صورت گرفته بابت بازاریابی و ۳۸ درصد آن بابت توسعه نرم افزار صرف شده است که دلایل آن به شرح زیر است :

  • پیاده سازی هر چه بیشتر امکانات سایت tse در اپلیکیشن نظیر تب نمای بازار و تکمیل جزئیات صفحه اطلاعات نماد
  • افزایش جذب کاربران
  • افزایش نگه داری کاربران

دیدگاه بگذارید