سرمایه گذاری جایگزین چیست؟

نوشته‌های تازه

۲۷
تیر

سرمایه گذاری جایگزین چیست؟

سرمایه گذاری جایگزین (alternative investment) نوعی از سرمایه‌گذاری بوده که با انواع متداول  آن همچون سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق مشارکت و ارز متفاوت است.

بخش زیادی از سرمایه‌گذاران جایگزین را اشخاص حقوقی یا اشخاص حقیقی با میزان قابل توجه سرمایه مازاد تشکیل میدهند و دلیل این امر قوانین پیچیده، ریسک بالا و محدودیت‌های قانونی در این نوع از سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری جایگزین شامل موارد زیر است:

سرمایه گذاری خصوصی (private equity) :

سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری خصوصی اقدام به تامین مالی شرکت‌هایی می‌کنند که خارج از بورس اقدام به تامین مالی خود کرده و این نوع سرمایه‌گذاری به‌منظور بازسازی و تغییر ساختار کسب‌وکار، تامین مالی رشد و تجاری سازی محصولات و … انجام می‌شود. ازجمله ابزارهای آن می‌توان به خرید استقراضی، خرید مشارکتی و صندوق خصوصی و …  اشاره کرد. این نوع سرمایه‌گذاری ازجمله سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بوده و ریسک زیادی به همراه دارد.

صندوق‌های پوشش ریسک (hedge fund) :

 صندوق‌هایی که در طیف متنوعی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از اهرم‌هایی در سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌نمایند که از سوی سازمان‌های نظارتی سقفی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است و عموماً در ابزارهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که  بازار‌های نسبتا نقدشونده دارند.

سرمایه‌گذاری های خطر پذیر (venture capital) :

سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای مشارکت در تامین مالی کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌ها انجام گرفته و جزو سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت که ریسک بالایی دارند، طبقه بندی‌ می‌شوند.

این تامین مالی در مرحله early stage و later stage  انجام گرفته و در مراحل  مختلف افزایش سرمایه می‌توان آن را به کار برد.

از دیگر موارد سرمایه‌گذاری جایگزین می توان به سرمایه‌گذاری درصنعت املاک و مستغلات، خرید و فروش کالا (مانند آثار هنرمندان، اجناس عتیقه و …) اشاره کرد.

چه موانعی در سر راه سرمایه‌گذاران جایگزین قرار دارد؟

  • حداقل سرمایه موردنیاز در سرمایه‌گذاری جایگزین در مقایسه با سرمایه‌گذاری های متداول دیگر (همچون سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچون صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و ETF یا افتتاح حساب در بانک‌ها) بسیار بیشتر است.
  • سرمایه‌گذاران بالقوه دسترسی اندکی به اطلاعات معتبر و قابل استناد در مورد دارایی‌های این نوع سرمایه‌گذاری دارند.
  • میزان نقدشوندگی در سرمایه‌گذاری جایگزینی بسیار کمتر از سرمایه‌گذاری‌ها متداول همچون معاملات سهام است.
  • ارزشگذاری دقیق دارایی‌ها در سرمایه‌‌گذاری جایگزین ممکن است با خطا همراه باشد و شاید سرمایه‌گذاران هنگام معامله در معرض کلاهبرداری قرار بگیرند.

در نتیجه به کاربردن یک متد ارزشگذاری “Due Diligence ” برای یافتن ارزش واقعی آن دارایی بسیار پراهمیت است.

سرمایه‌گذاری در برخی از دارایی‌های جایگزین همچون طلا در اوضاع نامساعد اقتصادی می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. برای مثال نه تنها در ایران بلکه در کل جهان زمانی که وقایعی همچون جنگ، تحریم، بلایای طبیعی و … اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در در دارایی‌هایی همچون طلا روی می‌آورند و باعث افزایش در قیمت آن می‌شوند. ازطرفی سرمایه‌گذاری در طلا با ریسک کاهش قیمت همزمان با بهبود شرایط ملتهب همراه بوده و ریسک نگه‌داری آن نیز همواره وجود دارد.

از دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری جایگزین، سرمایه‌گذری در بازار املاک و مستغلات است که در ایران این بازار طی دهه‌های گذشته درگیر رونق و رکود بوده ولی در طی بازه زمانی بلند مدت قیمت‌ها همراه با رشد بوده است. البته معاملات سوداگرانه املاک باعث ایجاد حباب در قیمت مسکن شده و موجب می‌شود خریداران واقعی قدرت خرید خود را از دست بدهند.

اما متاسفانه تا زمانی‌که سرمایه‌گذاری متداول همچون بانک، بورس،  اوراق مشارکت و … نسبت به تورم سودی کم‌تر نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند و واردات بی‌‌رویه و قاچاق کالا فرصت‌های کارآفرینی را برای سرمایه‌گذاران از بین می‌برد، باید همچنان شاهد معاملات سوداگرانه در بازار طلا، مسکن و … باشیم.

نتیجه‌گیری :

از آنجایی که دارایی‌های سرمایه‌گذاری جایگزین همبستگی کمی با دارایی‌های سرمایه‌گذاری‌های متداول همچون بانک، بورس و … دارد، به منظور متنوع‌سازی پورتفو میتوان از دارایی‌های سرمایه‌گذاری جایگزین استفاده کرد.

برای کاهش ریسک نقدینگی خود میتوانید در اوراق مشارکت، اوراق صکوک، سپرده‌های بانکی و دیگر سرمایه‌گذاری‌های با نقدشوندگی بالا سرمایه‌‌گذاری نمایید و برای افزایش سود خود، ریسک سرمایه‌گذاری در انواع سرمایه‌گذاری جایگزین را متقبل شوید و در تامین مالی کسب‌وکارها مشارکت نمایید یا در بازارهایی همچون طلا، مسکن و .. سرمایه‌گذاری کنید.  

دیدگاه بگذارید