بررسی تیپ شخصیتی ۹ کارآفرین معروف دنیا ( I )

نوشته‌های تازه

۰۲
دی

بررسی تیپ شخصیتی ۹ کارآفرین معروف دنیا ( I )

بررسی تیپ شخصیتی ۹ کارآفرین معروف دنیا ( I )

یکی از تئوری‌های جالب توجه در زمینه شناخت تیپ‌های شخصیتی، تئوری اناگرام (Enneagram) است. پژوهش‌های زیادی روی ابعاد گوناگون تئوری اناگرام یا تیپ‌های نه گانه انجام گرفته و از جایگاه ویژه‌ای در دنیای روان‌شناسی برخوردار است. در این تئوری انسان‌ها به نه تیپ شخصیتی تقسیم می‌شوند که هر تیپ شخصیتی  نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد.  فرض بر این است که هر فرد همانگونه که دارای یک گروه خونی است، یکی از تیپ‌های شخصیتی تئوری اناگرام را نیز دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که هر یک از این تیپ‌های شخصیتی در هر فرد در حال نوسان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تئوری می‌توان به کتب و مراجع اصلی در حوزه روانشناسی مراجعه کرد.

ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی مختصری از ویژگی هر کدام از تیپ های شخصیتی بپردازیم و سپس یک کارآفرین مطرح را در هر تیپ شخصیتی معرفی کنیم. اما لازم است بدانیم که یک کارآفرین موفق لزوماً دارای یک سری خصایص مشخص نیست و می‌تواند برخی از ویژگی‌های هر تیپ شخصیتی را داشته باشد. برای مثال گرچه ویژگی هایی همچون اعتماد به نفس بالا و برونگرا بودن ویژگی های مثبتی برای کارآفرینان محسوب می شود اما همه این افراد  دارای این خصایص نیستند.

از طرفی با شناخت این مدل و ویژگی‌های هر تیپ شخصیتی، می‌توان به شناسایی نقاط قوت و ضعف هر فرد پرداخت.  زیرا ارزیابی شخصیت افراد در دنیای تجارت اهمیت زیادی داشته و وقتی یک مدیر درک بهتری از اعضای تیم خود داشته باشد، می‌تواند نقاط قوت افراد را بهتر تقویت کند و در مقابل نقاط ضعف آنها صبورتر باشد. ارزیابی شخصیت به اعضای تیم ها کمک می کند تا علاوه بر خودشناسی ، اعضای دیگر را بهتر درک کنند.

پذیرش و پرداختن به ترس ها، انگیزه ها و نقاط قوت و ضعف می تواند کمک کند که توانایی خود را بهتر بشناسیم و باعث ارتقای فنی و حرفه ای ما شود.

الون ماسک

۱- تیپ شخصیتی کمالگرا:

این افراد اصطلاحاً ایده آل‌گرا به شمار می‌آیند. برای آن‌ها بی‌نقص بودن در هدف و نتیجه بسیار مهم است و در همه موارد به دنبال نتیجه‌ای کامل و بی عیب هستند. پیشرفت اندک در فرآیند کاری برای این دسته از افراد رضایت بخش  نبوده و پیوسته در تلاش هستند تا مسائلی را که درگیر آن هستند، بهبود ببخشند. اما از انجام هرگونه اشتباه در هراس اند و جزو افراد پراسترس محسوب می‌شوند. آن‌ها با سازماندهی، نظم و وسواس زیاد همیشه سعی می کنند تا همواره استاندارد های بسیار بالایی را در کار خویش حفظ کنند.

نقاط قوت:

آرمانگرا، عادل، صادق، قابل اعتماد، مسئول و منضبط

نقاط ضعف:

قضاوت کننده، عصبانی، نصیحت گر، منتقد و عیب جو

از کارآفرینان موفق این تیپ شخصیتی می توان الون ماسک (Elon Mask) را نام برد. الون ماسک یک مثال بارز از تیپ شخصیتی کمال گراست. این فرد هنگامی که متوجه شد ناسا (NASA) قصد رفتن به مریخ را ندارد، ۱۰۰ میلیون دلار از سرمایه  خود را برای ارسال نوع خاصی از راکت ها به مریخ سرمایه گذاری کرد. کسانی که این تصمیم الون ماسک را شنیدند به وی خندیدند اما در دسامبر ۲۰۱۷ یک راکت spaceX به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد و به این موفقیت دست پیدا کرد.

خود الون ماسک اینطور می گوید که:

“من از مشکل (OCD) یا وسواس فکری رنج میبرم و این مورد در زمینه کاری من نیز تاثیر خود را گذاشته است. ازجمله تاثیرات این موضوع  در رابطه با محصولات تولید شده، دیده میشود. به گونه ای که من در این محصولات  فقط خطاها را میبینم و بخش هایی از محصول که به درستی کار میکنند، به چشم من نمی آید.”

حرف های الون ماسک نشان میدهد که خودش هم به تیپ شخصیت کمالگرای خود واقف است. با توجه به ویژگی های گفته شده برای این تیپ شخصیت و صحبت‌های این فرد، میتوان دریافت که کار کردن با چنین افرادی دشوار بوده و این مورد جزو ویژگی های این تیپ شناخته میشود.

بن کوهن

۲- تیپ شخصیتی مهرطلب:

همان طور که از اسم این تیپ شخصیتی پیدا است، این دسته از افراد بیشتر از آنکه به فکر خود باشند، دوستدار کمک به دیگرانند. درواقع آن‌ها  دائم به فکر رضایت دیگران بوده و به محبت و توجه آن‌ها نیازمندند. قادر به نه گفتن نیستند و از طرد شدن از سوی بقیه واهمه دارند. عموماً افرادی وابسته و متکی به دیگرانند ولی میتوان آن‌ها را افرادی صادق و همدل و بسیار مهربان به شمار آورد.

نقاط قوت:

مهربان، دلسوز، فداکار، سخاوتمند، سازگار و پشتیبان

نقاط ضعف:

متوقع، حسود، محتاج و مداخله گر

 بن کوهن (Ben Cohen)  می گوید:

“تنها چیزی که به زندگی من معنی می بخشد، کار کردن برای بهبود زندگی افراد محروم است.”

بن کوهن مثالی خاص از تیپ شخصیتی مهرطلب است. او بنیانگذار بستنی بن‌وجری است. بن چون  بستنی ساده را دوس نداشت، اولین نفری بود که طعم هایی مثل توت فرنگی و شکلات را به بستنی اضافه کرد.

بن کوهن و جری گرین فیلد (Jerry Greenfield) هردو فعالیت های بشر دوستانه زیادی داشتند و در سال ۱۹۸۵ یک موسسه غیر انتفاعی به نام بنیاد بن و جری را برای ارتقای سطح عدالت اجتماعی تاسیس کردند.

جانیس هوارد

۳- تیپ شخصیتی موفقیت طلب:

این افراد برای موفقیت خود تلاش بسیاری کرده و هدف آن‌ها کسب  نام و مقام بالاتر است. آن‌ها افرادی کاری و رقابت طلب هستند و هر اقدامی برای پیشرفت خود انجام میدهند. در حالت افراطی افراد دارای این تیپ شخصیتی، به نوعی کمالگرایی مبتلا می شوند به گونه ای که ممکن است پیشرفت در حرفه خود را در مقام و اولویت بالاتری نسبت به خانواده خود قرار دهند. علاوه بر این آن‌ها  بیش‌ازحد علاقه‌مند به قضاوت و نظر دیگران نسبت به خودشان هستند.

نقاط قوت:

هدف گرا، پر شور و شوق، قاطع، فعال و پر انرژی

نقاط ضعف:

بیش از حد پرکار، متظاهر و بازیگر، بی احساس و بی عاطفه

نقل قولی از جانیس برایانت هوارد(Janice Bryant Howaryd) :

“قانون من در زندگی کاری این است:

هرگز تمایلات شخصی را در اولویت بالاتری از اهداف کاری قرار ندهم.”

 جانیس هوارد موسس و مدیر گروه act 1  یک نمونه مشخص از تیپ شخصیتی موفقیت طلب است. او اولین زن آفریقایی آمریکایی است که به تنهایی کسب و کاری راه انداخته که درآمدی معادل یک میلیارد دلار را بدست آورده است.  او در طی سالیان گروه act1 را به شرکتی با ۱۷۰۰۰ شعبه در سراسر جهان تبدیل ساخت و هم اکنون به عنوان صاحب یک کسب و کار بزرگ، بخشی از زمانش را به کمک های انسان دوستانه اختصاص داده است.

lora-arellano

۴- تیپ شخصیتی فردگرا:

این افراد بسیار احساساتی و زودرنج هستند. افسردگی و نوسانات حالات روحی در این افراد رواج بیشتری دارد و از کارهای یکنواخت فراری هستند. از توضیحات بالا میتوان متوجه شد که حساس ترین گروه در بین تیپ های شخصیتی، افراد فرد گرا بوده که  معمولا کم حرف، صادق، خلاق و قابل اعتماد هستند.

نقاط قوت:

خلاق، آراسته، مبادی آداب، اصیل، مهربان و متشخص

نقاط ضعف:

غم دوست، نمایشگر و خودنما، دوری گزین و بی حوصله

ازجمله افراد موفقی که در این گروه هستند میتوان به لورا آرلانو (Lora Arellano) اشاره کرد.

 نقل قولی از او در ادامه آمورده شده است:

“من برای هیچ موضوعی به اندازه آرایش صبور نیستم.”

تنها با یک بار دیدن فردی مثل لورا آرلانو مدیرعامل و موسس شرکت آرایشی melt، می توان به شخصیت هنری و فرد گرای او پی برد. همانطور که در بالا مطالعه کردید نقل قول او مهر تاییدی بر ویژگی نمایشی و خودنما بودن این تیپ شخصیتی است.

لورا همراه با دانا بومر (Dana Bomar) یک آرایشگر دوره دیده به عنوان هم‌بنیانگذار، شرکت ملت melt را تاسیس کردند. او برای اولین بار دانا را هنگامی که مشغول کار بر روی لوازم آرایشی در نورد استورم (Nordstrom) بود؛ ملاقات کرد. لورا با عکس هایی از صورتش با موهای آبی و آرایش صورتی و پوشیده در تور، توانست در اینستاگرام ۱ میلیون فالوئر جذب کند. آرلاندو یک نمونه موفق از تیپ شخصیتی هنردوست و فردگراست که در شمار زنان موفق در حوزه تجارت خود به شمار می رود و برای افراد مشهوری مثل ریحانا (خواننده) کارکرده است.

ادامه این مطلب را از اینجا بخوانید.

دیدگاه بگذارید